Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Dudak Dolgusu

“Dudaklar gençliğin masumiyetin ve dişiliğin ifadesi. Özellikle biz kadınlar için dolgun dudak çok önemli. Ruj sürmek istiyoruz. Rujun rengi kıyafetimize uysun istiyoruz. Bazen de ruj sürmeden de belirgin dolgun dudaklar istiyoruz. Yaşımız ilerledikçe incelen dudaklarımızı kalemle büyütmeye çalışıyoruz. Dudaklarımız kırışmasını istemiyoruz, en sevmediğimiz de bu kırışıklar içine kaçan rujlar. Bu durum makyajın keyfini kaçırıyor. ”
Hasta Adı: Şengül Boybaş

Dudak dolgusu nedir ?

Doğuştan dudakları ince olan veya yaşın ilerlemesi sonucu incelen ve bu incelikten mutsuz olan kişilere, dudaklarını dolgunlaştırmak, kalınlaştırmak amacıyla uygulanan yönteme ve bu işlemde kullanılan malzemelere dudak dolgusu denir. En çok kullanılan malzeme hyaluronik asittir.

Dudak dolgusu niçin kullanılır

Estetik cerrahlar dudak estetiği için en çok geçici dudak dolgusu kullanır. Dolguların içeriği hyaluronik asit dediğimiz insan derisinin yapısında da bulunan bir madde. Yaş ilerledikçe vücut tarafından salgılanması azaldığı için cilt esnekliği kaybı oluyor. Bu, su tutan bir molekül. İnsan vücudu ile son derece uyumlu. Herhangi bir yan etki yapmadan zaman içinde eriyip gidiyor. Her hyaluronik asit içeren dolgularda üreten firmanın kalitesi önemlidir.Dudak dolgusu herkeste aynı standart yerlere yapılmaz. Mesela bazı insanların üst dudak kıvrımları çok belirsizdir. Öncelikle onlar belirginleştirilir. Bazı kişilerde ağız kenarı aşağı doğrudur. O desteklenir. Bazısının dudağın kırmızı olan kısmı belirsizdir. Ağırlıklı o bölgeye yapılır. Bu arada yaş faktörü ve renkler, zevkler de mutlaka dikkate alınır. Estetik bir görünüm sağlamak gerekir.Dolguların kalınlıkları değişkendir. Dudak çizgileri ve kenarın belirginleştirilmesi için en uygun dudak dolgusu orta kalınlıkta ve elastikiyeti olanlardır. Böylece dudak fonksiyonları korunmuş olur. Doğallıktan uzaklaşmamış oluruz. Özellikle 40 yaş üstü bayanlarda tercihim bu tarz dolgular oluyor. Çoğunlukla amacımız dudağı dolgunlaştırmaktan çok restore etmek. Daha kalın dolguları da dudağın etli kısmının dolgunlaştırılmasında tercih ediyorum.

Dudak dolgusu uygulama süreci

Dudak dolgusu uygulaması 5 dakikalık bir işlem ama uygulanan teknik, hazırlanma ve masaj aşamaları bence çok önem arz ediyor. Lokal anestezik enjeksiyon tercih etmiyorum çünkü bu dudakta daha çok şişmeye neden oluyor. Lokal anestezik krem kullanıyorum. İşlem öncesi ve sonrası buz uygulanması çok önemli. Hem şişlik oluşmaması hem de kanamanın çabuk durması için. Uygun süre beklendikten sonra masaj ile dolgunun dağıtılması dolgunun tüm dudağa eşit şekilde yayılmasını sağlar. Akabinde dudak kontürü için dudak çizgilerine de bir miktar dolgu enjekte edilir. Dudak dolgularının en güzel taraflarından biri sonucun hemen görülmesidir. Botoks uygulamasında sonuçların görülmesi birkaç gün sonra olmasına rağmen dudak dolgusu hemen kendini gösterir. Bu yüzden dolgu yaptıran kişi beklediği mutluluğa hemen kavuşur. Birçok hastamdan aldığım geri bildirime göre çevrelerindeki insanlar onlardaki değişimi görerek “ sen gençleşmişsin, güzelleşmişsin “ dediklerini ifade ediyorlar.