Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

FUT Saç Ekimi Yöntemi

Saç ekim işlemleri ilk başladığı zamanda şimdi artık klasik FUT saç ekim metodu ile anılan yöntem ile başlamıştır. Günümüzde, artık gerek duyulmadığı müddetçe yerini alan FUE saç ekim metodu ile saç ekimleri gerçekleşmekte.

FUT saç ekim metodu ile saç kökleri iki kulak arasında kalan bölgeden ince bir şerit halinde çıkarılması ile alınır. Her ne kadar profesyonel bir dikiş yapılsa da iki kulak arasında kalan bölgede ince bir şerit halinde bir iz kalacaktır.

FUT saç ekim metodu ile alınmış olan şerit mikroskop altında dikkatle saç kökleri ayrıştırılır ve ihtiyaç duyulan bölgeye tek tek ekilir.

FUT saç ekimi yöntemin dezavantajları nedir?

Kişiler tarafından artık eskisi kadar rağbet görmeyen FUT saç ekim yöntemin olumsuzlukları bu konuda etkilidir. Ense bölgesinde kalıcı bir izin oluşması, kesi yapılan bölgede her ne kadar geçici olsa da uyuşukluk hissin verdiği rahatsızlık ve ameliyat sonrası hala ağrı hissedilmesi gibi etkenler mevcut.

FUT saç ekim ile FUE saç ekim yöntemi arasındaki fark nedir?

Olayın temeline baktığımız zaman, aslında her iki yöntemde de saç ekimi aynı şekilde gerçekleşmekte.  Ana fark saç köklerin elde ediliş şeklidir.

FUT saç ekim yönteminde alınacak şerit genişliğine nasıl karar veriliyor?

Kişinin ihtiyaç duyduğu optimal miktarı saptamak için işlem öncesi donör (verici alan) alanın sıklığı hesaplanır. Bu ölçüm kullanılan mikroskobik bir kamera ile gerçekleşmektedir. Akabinde  ekim yapılacak olan bölgenin alan hesabına göre çıkarılması gereken şeridin maksimum genişliği de belirlenir.

FUT saç ekim yönteminde kesi ile alınan şeridin çıkarılması sırasında lokal anestezi kullanılmaktadır.

FUT saç ekim yöntemi ağrılı mıdır?

Ağrı sadece ilk aşamada uygulanan lokal anestezi sırasında oluşmaktadır. Ağrı eşiği yüksek olan kişiler bu süreyi pek hissetmez iken, ağrı eşiği düşük olan kişiler rahatsızlık duyabilir. Ancak şerit alındıktan sonra iyileşme süresi içinde dönemsel olarak ağrı hissedilebilir. Doktorunuzun önereceği ağrı kesiciler bu konuda yardımcı olacaktır.